Merhaba Hoşgeldiniz, Forumumuzun tüm özelliklerinden yararlanmak için kayıt olmanız gerekir kayıt olmak için Buraya Tıklayınız İyi Forumlar Dileriz..
Bu bildirimi reddet
VPS - VDS - Dedicated - Web Hosting Hizmeti Verilir.

Bu bildirimi reddet
Güncel Reklamlar, Oyun Tanıtımı, Oyun İle İlgili Teknik Paylaşımlar Hizmetinizde.

Bu bildirimi reddet
Reklam Alanı : reklam@pvpserverler.net - Kenzy#5555


Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Etiketler
terim terimleri gta5 roleplay nasılroleplayyapılır terimler roleplaynedir fivem

Roleplay Terimleri
#1
Star 
İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!
[Resim: YItFml.gif]
Roleplay Nedir?
Öncelikle Roleplay nedir bundan bahsedelim. Roleplay, oyunlara hayat verme biçimidir. Oyunları gerçeğe uyarlama, gerçekten örneklerle belli karakterleri yaşatma ya da gerçekte olmadığınız başka bir karakteri tümüyle, yeni özellikleriyle hayata geçirmedir. Bu "Roleplay" terimini kullanan birçok oyun var. Roleplay, alt basamaklara ayrılabilir. Üstte bahsettiğim gibi birçok dallara ayrılıyor.

Nasıl Roleplay Yapılır?
Roleplay yapmak, göründüğü kadar karmaşık ve zor değildir aslında. Sadece günlük yaşantınızdaki karakteri karıştırmayarak, tamamı ile yeni bir karaktere bürünmek. Bunu tüm insanlar fark etmeden bile olsa yapıyor. Çoğu kişinin bir iş, okul ve ev karakteri mutlaka vardır sanıyorum. Smile
Roleplay Nasıl Yapılmalı? Ne Gibi Karakterlere Bürünülebilir?
Normal hayatınızda olmak istediğiniz bir karakter, bir idolunuz var diyelim. Bunu canınız istediğince canlandırabilirsiniz. Ya da oynadığınız oyuna göre değişiklik gösterebilecek bir sürü karakter mutlaka aklınızda canlanacaktır. Orta Çağ temalı bir oyunda iseniz ona uygun bir sürü film, dizi, oyun karakterleri mevcut. Bunlardan esinlenebilirsiniz.
Roleplay Terimleri Nelerdir?
[Resim: YItFml.gif]
In Character (IC) Nedir ?
Karakter içi anlamına gelmektedir. Karakter ile alakalı olayları ilgilendirir. Gerçek dünya ile bağları kopuktur. Mesela gerçekte arkadaş iseniz oyunda ayrı dünyaların insanısınız.

Out Of Character (OOC) Nedir?
Karakter dışı olayları kapsar. Örneğin rol ortasında biri oyundan düştü veya bilerek çıktı. "/ooc Nereye gitti bu" gibisinden role dahil olmayacak yazıları yazmak için kullanılır.
-
Random DeathMatch (RDM) Nedir ?
Sebepsiz rolsüz bir şekilde adam öldürmek. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)
-
Vehicle DeatchMatch (VDM) Nedir ?
Sebepsiz rolsüz bir şekilde araçla adam ezmek. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir. )
-
Mixing Nedir ?
Rolleri karıştırmaktır. Örneğin; Doktorken, mafya rolü yapmaktır. Veya IC ve OOC'yi karıştırmaktır. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)
-
Meta Gaming Nedir ?
Rol dışında öğrendiğimiz bilgileri role dahil edip rolde saçmalamaktır.
-
New Life Rule (NLR) Nedir ?
Ölünce, öncekini hayatını unutup yeni bir hayata başlamaktır. (Bunun roleplayde yapılması ZORUNLUDUR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)
-
Fear RP Nedir ?
Rol anında, birileri tarafından kaçırıldığında gerçek hayattaki gibi korkuyla tepki vermektir. Sizi kaçıran adamlar, size silah çekmiş ise karşılık veremezsiniz.
-
CombatLog Nedir ?
Roldeyken oyundan çıkmaktır. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)
-
Revenge Kill (RK) Nedir ?
Birisi seni öldürdükten sonra tekrar canlanıp intikam peşinde koşamazsın. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)
-
Gun Out Of As (GOOA) Nedir ?
Çanta olmadan üstünden büyük silah çekmek. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)
-
Power Gaming (PG) Nedir ?
Gerçek hayatta yapamayacağınız şeyleri oyunda yapmaktır. Örneğin; Bir araba sizi ezdikten sonra kalkıp koşa koşa oyuna devam etmenize powergame denilir. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)
-
Bunny Hopping Nedir ?
Size ateş edilirken art arda zıplıyarak kaçmaktır. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)
-
Fail RP Nedir ?
Rol içerisinde yapamayacağımız hareketler yaparak rolü bozmaktır. (Örn: Biri size silah tutuyor ve elleriniz havada, bu durumda silah çekip adamı vurursanız Fail RP yapmış olursunuz.)
-
Problock Nedir ?
Araç ile bina giriş çıkışlarını kapatmak. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)
-
Copbait Nedir ?
Polise karşı yapılamayacak hareketleri yapmaktır. Örneğin, polis görünce drift yapıp ilgi çekmeye çalışmak gibi gibi..
-
Powergame Nedir?
Seçtiğiniz karakterin dünyevi özellikleri olması gerekmektedir. Normal bir insan birinin beynini kolaylıkla sökemez değil mi? İşte örneğin bunu yapmaya çalışırsanız, kural ihlali yapmış olursunuz.
-
NON-RP Nedir?
Roleplay yapmamak
-
Refuse RP Nedir?
Rolü kabullenmemektir.
-


Car Surfing Nedir? 
 Araçların üzerinde seyahat etme.
[Resim: YItFml.gif]
Alıntı ile Cevapla
Tarafından verilen teşekkürler:
#2
Ellerinize sağlık nice konulara... Smile
[img=0x0]https://i.imgyukle.com/2020/10/10/5eOr26.png[/img]
Alıntı ile Cevapla
Tarafından verilen teşekkürler: Güner


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi